Ana Sayfa » Ürünler » Tohum » Çiçek Tohumu » Vilmorin Kırmızı Obrizya Çiçek Tohumu

Vilmorin Kırmızı Obrizya Çiçek Tohumu

Vilmorin Kırmızı Obrizya Çiçek Tohumu

14,99 

Yayılıcı ve yer örtücü olarak kullanılan Obrizya bahar aylarında çiçeklenmeye başlar. Genellikle kaya bahçelerinde, yüksek saksılarda, kot farkı bulunan yerlerde veya zeminlerde yer örtücü olarak kullanılır.

Ağaç ve çalılıkların altlarında mükemmel sonuçlar verir. Yayılıcı yapısı nedeni ile zemin ve ekilen alanı kaplar ve rengarenk bir görüntü elde etmenizi sağlar.

Açıklama

Vilmorin Kırmızı Obrizya Çiçek Tohumu

Yayılıcı ve yer örtücü olarak kullanılan Obrizya bahar aylarında çiçeklenmeye başlar. Genellikle kaya bahçelerinde, yüksek saksılarda, kot farkı bulunan yerlerde veya zeminlerde yer örtücü olarak kullanılır.

Ağaç ve çalılıkların altlarında mükemmel sonuçlar verir. Yayılıcı yapısı nedeni ile zemin ve ekilen alanı kaplar ve rengarenk bir görüntü elde etmenizi sağlar.

Özellikleri

Bitki erişkin boyda yerden sadece 10 cm yükseldiğinden derli toplu, halı gibi bir görüntü sergiler. Yaz kış yeşil bitki, Türkiye iklimine uygun olup -23 dereceye kadar soğuğa dayanabilen, dayanıklı bir türdür. Bahar boyunca istisnasız her bir noktasından çiçeklenir.

Obrizya, bahçe kenarlarında, bordürlerde, köklerinin tutunmasına imkân verecek olan düz duvar girintilerinde, kaya bahçelerinde, ağaç altlarında ve saksıda yetiştirmeye uygundur. Serin yerleri tercih etmesine rağmen ülke genelinde yetiştirilebilir.

Tohum ekimi

İki ekim dönemi vardır. Erken çiçeklenme için eylül-ekim, geç çiçeklenme için şubattan haziran ortasına kadar geniş bir sürede ekilebilir. Sonbahar ekimlerinde ilk yıl yaz boyunca çiçeklenecektir.

Çimlendirme İşlemi

Sonbahar ekimi; hazırladığınız nemli çimlendirme toprağının yüzeyine tohumları ekin. Işıkla çimlenen tohumun üstünü örtmeyin.

Nemini koruması için toprağın üstüne az miktarda vermikülit serpebilirsiniz. İnce bir tabaka oluşturmaya özen gösterin.

Ekim saksısının üstünü şeffaf bir plastik ya da cam ile kapatarak nemi hapsedin. 18-20°C de 2-3 haftada çimlenirler.

İlk tohum çimlenir çimlenmez, üretim saksının üstünü açın ve diğerlerinin de çimlenmesi için bekleyin. Yeterli sayıda çimlenme olduğunda, saksıları daha serin bir yere taşıyın.

Don görmeyen ortalama 10-15°C arası, bol ışık alan bir alan idealdir.Küçük fideler yeterli büyüklüğe ulaştıklarında, 7 cm’lik daha geniş saksılara alarak şaşırtın.

Bu aşamaları atlamadan yapmanız, sağlıklı ve bol çiçek açan bitkiler yetiştirmenizi sağlar. 7 cm’lik saksıları bitkiler doldurduklarında baharla birlikte kalıcı yerlerine gruplar halinde dikin.

Bol güneş alan geçirgenliği yüksek topraklarda, hızla yayılarak büyürler. Doğrudan ekim: Baharda hazırladığınız çiçek tarhına tohumları doğrudan yüzeye ekin. Toprağı bu süreçte nemli tutun, tohumların akmasına izin vermemek için önlem alın. Daha gür ve sağlıklı gelişim için zayıf olan filizleri elle ayıklayın.

Obrizya Bakımı

Çiçekleri geçtikten sonra, yeni sürgünlerle daha güçlü büyümeleri için budayın. Sonbaharda budama yapmayın.

Kışın donlardan etkilenen kuruyan kısımlarını bahar başında temizleyin. Toprak drenajı düşük ve yaz ayları çok sıcak oluyorsa ömrü azdır.

Toprak drenajını artırın, yazları çok sıcak geçen bölgelerde, daha serin öğle güneşini almayacak yerlere ekim yapmayı tercih edin.

Yetiştirilme Ortamı

Çiçek tarhları, bahçe kenarları ve bordürlere uygundur.

Yorumlar

Bu ürüne henüz yorum yapılmamış.

İlk yorum yapan siz olun

*

Aldığım Ürün Ne Zaman Teslim Edilir?

Normal şartlar altında, İstanbul içindeki teslimatlar kargoya verildikten sonra 24 saat içinde; İstanbul dışı teslimatlar ise (kargo firmasının bulunduğunuz il ve ilçeye taahhüt ettiği teslim süresine göre değişmekle birlikte) 2-3 gün içinde yapılır. Eğer ürün tedarik sürecinde herhangi bir sorun yaşanırsa, müşteri hizmetleri temsilcilerimiz e-posta yoluyla sizi bu durum hakkında bilgilendirir.

Adresime Yakın Kargo Şirketi Yok, Siparişimi Ne Zaman Teslim Alacağım?

Anlaşmalı olduğumuz kargo firması (MNG Kargo) genelde Türkiye’nin her yerine ürün teslimi yapmaktadır. Eğer bulunduğunuz yerde kargo acentesi yoksa, orası “mobil bölge” kapsamında değerlendirilir ve haftanın belli günlerinde ürün teslimi yapılır.

Siparişimin Kargoya Verildiğini Nasıl Anlarım?

bahcehavuz.net’dan aldığınız ürünler kargoya teslim edildiğinde, sistemimizde kayıtlı e-posta adresinize siparişinizle ilgili kargo gönderi bilgileri otomatik olarak gönderilir. Bu bilgilendirme yardımıyla ürün ya da ürünlerinizin kargoya ne zaman teslim edildiğini öğrenebilirsiniz.

Faturam Siparişimle Birlikte Teslim Edilmedi, Ne Yapmalıyım?

Eğer doğrudan tedarikçi firmalardan gönderilen ürünler sipariş ettiyseniz, bu ürünler size sadece sevk irsaliyesiyle ulaşacaktır. Teslimat sonrasında siparişinize ait faturanız tarafımızdan adresinize postayla gönderilir.

Kargo Teslimat Adresinde Beni Bulamazsa Ne Olur?

Birlikte çalıştığımız kargo firmaları eğer teslimat adresinde kimseye ulaşamazsa kapıya bir pusula bırakır. Bu pusula üzerinde size teslimat yapan kargo şubesinin adres ve telefonları bulunur. Kargo şubesi kolinizi 3 gün boyunca bekletir ve size ulaşamadığı takdirde siparişinizi geri gönderir. Adresinizde bulunmadığınız için kargonuzu teslim alamadığınızda, kargo şubenize pusuladaki bilgiler doğrultusunda ulaşabilir ve teslimatla ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Kargo Ücretleri Nasıl Hesaplanıyor?

www.bahcehavuz.net'ten aldığınız ürünlerde kargo fiyatı il bazında sabittir. Türkiye'nin bütün illerinde sabit fiyat uygulanmaktadır. Her ürün kg/ds özelliklerine göre fiyatlandırılmaktadır. Ağırlık veya desi hesabında hangisi büyükse ona göre fiyat çıkartılmaktadır. Detaylı bilgi için bizi iletişim numaramızdan arayabilirsiniz.

Benzer Ürünler