Çim Yeşillendirme Gübresi

Çim Yeşillendirme Gübresi

Çim yeşillendirme, güçlendirme veya bakım gübresi hakkında detaylı soru ve cevapları bu başlık altında topluyoruz. Uzman ziraat mühendislerimiz çim yeşillendrme gübresi hakkında en çok sorulan soruları yanıtlıyor.

Çim bakım gübresi veya çim gübresi nedir?

Çim gübresi, park ve bahçelerde, spor alanlarında, bahçesi bulunan özel veya genel ortak alanlı müstakil villa bahçelerinde bulunan yeşil alanlar için kullanılır.

Günümüzde, özel karışımlarla hazırlanıp satılan çim tohumlarının bireysel veya profesyonel olarak uygulanmasıyla oluşturulan peyzaj alanlarında bulunan çimlerin periyodik olarak gereksinim duyduğu kimyasal veya organik besin maddeleri olarak açıklanabilir.

Çim gübresi ile diğer gübrelerin farkı nedir?

Bitki besleme üzerine çalışan uzmanların, son dönemde gelişen bitki besleme teknolojilerinin uygulanmasını, her bitkinin ekili olduğu toprağın tahlili sonucunda çim ve bitkinin gereksinim duyduğu besin ihtiyacının farklılık gösterdiğini ortaya çıkartmışlardır.

Özellikle tarım alanlarında, ekilebilir arazilerde bitki besleme daha kolay uygulanırken, yıllarca sabit olarak kalan peyzaj alanlardaki bitki besleme, farklılık göstermektedir.

Özellikle kent ve şehir yaşamında küçük alanlı bahçelerde, betonarme yapılı alanlar içerisinde doğal bir peyzaj ortamı oluşturmak daha zor olduğu için özel çim ve bitki gübrelerinin kullanım ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Bu sebepten ötürü, özellikle 3 aydan 9 aya kadar etkili çim bakım gübreleri, çimlerin ihtiyaç duyduğu makro ve mikro besin elementlerini içinde barındırdığı için tercih ve tavsiye edilmelidir.

Yavaş salınımlı gübre nedir?

Çim ve bitkilerin ekili olduğu sahalar ile, süs bitkilerinin bulunduğu peyzaj alanlarında ve saksılı bitkilerde toprak bitkinin ihtiyaç duyduğu besini ve iz elementlerin bir çoğunu karşılamakta yeterli olmamaktadır.

Bu besin eksikliğine bağlı olarak çimlerin ve bitkilerin sağlıklı görünümü zayıflatmakta, zamanla deformasyonlar kurumalar ve hastalıklar görülmektedir. Çok yoğun ve hızlı gübreleme de ise çim yeşillendirme ve bitki ani uyarım ile çabuk gelişim göstermekte fakat bu da kök zayıflığı sorunlarına neden olmaktadır.

Yavaş salınımlı gübreler ise özel kaplamaya sahip olup kullanım süresine göre 3 ay ile 9 ay arasında besini dengeli olarak vermekte ve bitki gelişimini dengeli olarak gerçekleştirmektedir.

Çimlere hayvan gübresi atılır mı?

Tohum veya rulo çim ile ekilen bahçelere ve peyzaj alanlarına hayvansal gübre atılması bazı sıkıntılı sonuçlara neden olmaktadır. Çim güçlendirme için atılacak hayvansal gübre içeriğindeki zararlı tohum kalıntıları vb. maddeler çim alanlarda tekrar filizlenerek bahçede ayrık, diken yabani otlara neden olacağı için önerilmez.

Bu site, tarama deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesine göz atarak, çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz.